Coupons / Crazy Deals / Grocery Deals / Macey's / Maceys Weekly Deals / Utah Only Deals

Macey’s BEST Weekly Deals 4/11-4/17

 I only post the “BEST” Deals each week in this matchup on purpose. If it was featured in the ad and it isn’t listed below, I just didn’t think it was that good of a price to share. So try not to purchase items that aren’t listed below-unless you can’t wait for a better sale. Any items listed in RED are items you might want to consider Stocking Up on!

Dole Classic Romaine or Just Lettuce 11oz Bags $1.39 Each

Western Family 15 Roll Paper Towels $6.49 Each

Western Family 36 Roll Toilet Paper $6.49
Total cost $.18 per roll!

Suave Shampoo or Conditioner $.88

Western Family 24 Count Pads $1.99

Soffs 80 Count Baby Wipes Refill Packs $.69!

Huggies 72 Count Baby Wipes $2.49
Use the $.50 off Huggies Wipes Coupon from the 04-01-12 SS
Total cost $1.99

12 Pack Pepsi Next $2.99

20 Pack Coke Products $5.50 (with in-ad coupon)

CASE LOT SALE ITEMS:

I would definitely you make sure you check out the full ad this week for Macey’s.  They have pages of advertised Case Lot Sales.  If you are unsure whether something is a deal or not, do a little math and think back to if you have been able to get a better deal on that same item in the past. You usually do not have to purchase the entire case, but can purchase as many cans as you want. If you have coupons for a particular item, you should be able to use those as well.  As always, check with your store when you get there to make sure.

Prices listed below are individual prices.. not the case prices.  So I’ve done the math for you.

Western Family 24 oz Ketchup $.88

Campbell’s 26 oz Spaghettios $.88

Hunt’s Pasta Sauce $.88

Western Family Mac and Cheese $.33

Western Family 56 oz Ice Cream $2.50

Western Family 6 Count Fruit Snacks $.99

Quaker Chewy Granola Bars $2.29
Use the $1.00 off 2 Quaker Coupon from the 03-18-12 RP
Total cost $1.79 each!

Kellogg’s Fruit Snacks $1.67 Each!

Pirate’s Booty $1.99

Sanitas 11 0z Tortilla Chips $1.88

Minute Rice 14 oz Brown or Long Grain $1.99
Use the $1.00 off 2 Minute Rice Coupon from the 01-29-12 RP
Total cost $1.49 each

Gold Medal Flour 10 Lb Bag $4.99!

Western Family Chocolate Chips $1.67 each!

Grandma Sycamore Bread $2.00

Western Family 64 oz Apple Juice $1.67 each!

**If you are new to couponing, you will notice some abbreviations next to certain coupons.  SS stands for Smart Source, RP stands for Red Plum, PG stands for Proctor & Gamble, MS stands for Moments to Save and GM stands for General Mills. All are coupons you can find in your Sunday Newspaper.

 

Share This Post

NEVER MISS A HOT DEAL OR GIVEAWAY AGAIN!
- Sign up for text alerts by texting the word FREEBIES to 41411
- Subscribe to our newletter

4 Comments

  1. It’s true, Macey’s usually doesn’t make you buy the whole case but lets you get individual items at the case lot price. I think most of the other stores don’t do this. Also, if you go to the Macey’s website they have a pdf order form that lists all (?) the case lot items with their prices. That list is much more comprehensive than the weekly ad.

    Reply
  2. sweet, thanks

    Reply
  3. Wow! That’s quite a deal on toilet paper! Good to know!

    Reply
  4. Pepsi Next is pretty good, its worth trying because it has less sugar. Thanks for posting the good deals.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Register